praca na wiatrakach

Praca na wiatrakach – technik turbin wiatrowych

Interesuje Cie praca na wiatrakach jako technik turbin wiatrowych? Pewny zawód to lepsze zarobki, więc warto wybrać profesje, który da Ci przyszłość. Seria kursów oferowanych na rynku to pewny start, bowiem OZE w którym liczą się certyfikaty. Jesteś ciekaw jak zacząć?

To od Ciebie zależy jaką ścieżkę obierzesz. Możesz naprawiać łopaty turbin wiatrowych – Blade Repair lub ukończyć kursy techniczne BTT. Jednym ze szkoleń technicznych jest kurs z podstaw elektryki, wskazuje zagrożenia oraz uczy podstawowych prac. Należy do nich prowadzenie kabli, zarabianie i zaciskanie końcówek urządzeniami hydraulicznymi lub elektrycznymi. Jak pewnie teraz się domyślasz nie mówimy o kablach takich jak w domu. Tu średnice bywają bardzo duże nawet 200 – 300mm na morzu do wysyłania prądu na ląd. To będzie też twoje zajęcie, jeśli profesjonalnie zajmiesz się „ciągnięciem” kabli.

Nie oznacza to, że jeżeli nie jesteś elektrykiem z wykształcenia nie będziesz przy tym pracować, wręcz przeciwnie. Z racji tego, że elektrycy to ceniony i dobrze opłacany zawód w branży firmy korzystają z pomocników elektryków, którzy układają przewody w drogach kablowych co wcale nie musi być proste. Zajmują się także zarabianiem kabli, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kursy BTT to 4 moduły, więc pakiet jest obszerny. Basic Technical Training – mechanical module, to kurs, który łączy w sobie elementy hydrauliki, instalacji i mechaniki. Na tym kursie poznasz urządzenia znajdujące się w wierzy. Dowiesz się jak działa skrzynia biegów, jak obraca się nacella, co znaczy YAW czy pitch blade, jak działają systemy obracania łopat, nauczysz się sam starować i obracać turbiną. Nauczysz się budowy hamulców, zatrzymywać turbinę i ponownie wprawiać w ruch. Musisz wiedzieć, że pracując jako technik twoim obowiązkiem jest przejąć kontrolę nad turbiną w momencie, gdy zaczynasz na niej pracę. To wielka odpowiedzialność.

Kurs Basic Technical Training to przepustka do pracy w serwisie

Global Wind Consulting dokłada wszelkich starań by przekazana wiedza była zgodna z prawdą i na najwyższym poziomie dostosowanym do czasu i programu nauczania. GWO to także inne kursy.

Praca na wiatrakach, a certyfikacja

Wraz ze szkoleniem i nauką, uzyskujesz certyfikaty. Certyfikaty są czasowe i wydawane na okres 2 lat, więc należy je odświeżać. Należy je odświeżać co 2 lata licząc od daty wydania certyfikatu. Wyjątkiem jest Blade Repair, który robisz raz na całe życie. Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Global Wind Consulting pomoże Ci uzyskać stosowne uprawnienia i znaleźć wymarzoną pracę w branży. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie kursy by rozwinąć twoje zdolności interpersonalne.

Czy praca na wiatrakach jest dla mnie?

Wielu uczestników kursów obawia się, że brak doświadczenia w pracach na wysokości może pozbawić ich szansy pracy. Nie da się ukryć, że turbiny wiatrowe są wysokimi obiektami i z tymi wysokościami należy się zmierzyć. Nie oznacza to, że będziesz wisiał na linie na zewnątrz wiatraka, bo nie będziesz. Praca na wiatrakach bardziej przypomina poruszanie się po klatce schodowej z poręczami niż balansowanie na linie nad przepaścią. Oznacza to, że jak winda nie będzie działać będziesz musiał wchodzić po drabinie oczywiście z zabezpieczeniem. Ogólnie jest bezpiecznie, każdy podest posiada barierki, każda drabina posiada system do powstrzymywania spadania, w turbinie są czujki ogniowe itd.

Wykonuj czynności w sposób prezentowany w Global Wind Consulting zgodny ze standardami GWO, ponieważ zminimalizujesz ryzyko niepożądanych zdarzeń i ich skutków. Stąd musisz być sprawny fizycznie i nie możesz mieć zaburzeń błędnika. Wszystkiego dowiesz się na badaniach lekarskich przed przystąpieniem do kursu. Nic nie tracisz – praca na wiatrakach czeka na Ciebie. Pracując wewnątrz turbiny nie doświadczysz leku przestrzeni. Wykonując prace na gondoli (nacelle) sytuacja jest inna, ale zawsze jesteś przypięty do punktów kotwiczenia, więc nie ma ryzyka upadku. Nauczymy Cię tego.

Praca na wiatrakach, a język branżowy

Znajomość języka branżowego jest kwestią istotna w komunikacji, ponieważ pomaga porozumieć się z technikami, kadrą nadzorczą, czy rekruterami. To może być twój drugi ważny krok na drodze ku dużym zarobkom. W naszym centrum poznasz nomenklaturę oraz żargon branżowy by wyglądać i czuć się dobrze w swoim przyszłym środowisku pracy. Poznasz szczegóły turbin oraz sposób ich pracy.

Jeśli poważnie podchodzisz do zatrudniania się jako technik turbin wiatrowych, współpraca z naszym centrum szkoleniowym pomoże Ci się tam dostać.

Praca technika turbin wiatrowych to kontakty

Sukces nie jedno ma imię, więc poza umiejętnościami liczą się kontakty. Gdzie je znaleźć? Z kim rozmawiać? Jak sprawić by zainwestowane pieniądze zwróciły się jak najszybciej? Z naszej perspektywy praca na wiatrakach nie różni się niczym od innych branż. Najpierw musisz zdobyć wiedzę w odpowiednim miejscu, gdzie instruktorzy są z branży i mogą sporo ci podpowiedzieć. Wbrew pozorom ośrodki bez kadry z branży mają najmniej wspólnego z tym czego szukasz. Nie dają autentycznej wiedzy jak znaleźć wymarzoną pracę po zainwestowanych pieniądzach.

Nie obawiaj się sprawdzać opinii

Zastanów się czy ustawiane zdjęcie na Facebooku – zadowolonych kursantów przekonało Ciebie. Z czego oni się cieszą? Z wydanych pieniędzy, czy miłego towarzystwa? Czy ktoś ich zapytał, czy wyrażają zgodę na używanie ich wizerunku jako reklamy de facto zafałszowanej. 

Nie rozmawiaj z ludźmi, którzy nigdy nie pracowali na wiatrakach na lądzie czy morzu, a chcą Ci sprzedawać wiedzę. Sprawdź sam nim klikniesz jakiś kurs kto będzie twoim instruktorem, bowiem to da Ci pewność. Nie obawiaj się pytać i sprawdzać kim jest twój trener. To Twoje pieniądze i Twoje prawo. Tylko zawodnik jest w stanie wytrenować drugiego zawodnika. Braki w wiedzy poczujesz w pracy, a skoro za te same pieniądze możesz coś się dowiedzieć to czemu nie. Nie nauczysz strażaka gasić pożarów, a strażak ciebie pracy na wiatrakach.
Twój pierwszy najważniejszy kontakt to miejsce, gdzie są ludzie wspomagający twój rozwój. Wbrew pozorom pomoc nie polega na rozdawaniu szkoleń za darmo, a danie wędki zamiast ryby.

Praca technika turbin wiatrowych w Polsce

Kursy Global Wind Organisation są realizowane w Polsce od kilku lat. Dzięki GWO praca na wiatrakach jest łatwiejsza, więc bez tego ciężko będzie nam rozmawiać z przyszłym pracodawcą. No chyba, że posiadasz unikalny zawód albo umiejętność której on akurat poszukuje. Najważniejszym kryterium jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze miejsca szkoleń powinna być oferowana jakość – czytaj więcej. W Polsce bywa z tym różnie. Pod pojęciem jakość, mamy na myśli, bazę szkoleniową, zaplecze dydaktyczne i najważniejsze – kadrę instruktorską. Łatwo ulec przeświadczeniu, że ośrodek z długim stażem lub powiązany w nazwie z instytucją państwową musi być dobry. Nic bardziej mylnego. Jedynym wiarygodnym kryterium w tej kwestii, nie są fabrykowane ewaluacje, czyli ocena ośrodka na koniec kursu czy zdjęcia na FB. Stanowią je tylko opinie delegatów w prywatnych rozmowach, ponieważ mają oni porównanie w usługach ośrodków w Polsce i za granicą.

Gdzie znaleźć takie informacje i jak sprawdzić, czy są wiarygodne?

Na początku szukamy miejsca, gdzie cena nie jest przesadnie obniżona. Dobry instruktor dużo kosztuje, mała cena to często gorsze usługa, a najczęściej oszczędza się na kadrze. Zawsze należy zadzwonić do firmy i negocjować, firmy, które od razu dają rabat nie mają obłożenia, czyli są słabe. Takie firmy często są w skupiskach i rywalizują między sobą czym się da o kursanta. Jeżeli dostałeś rabat na wejściu to nie ciesz się, kupiłeś słaby produkt.

Kadra – pomijając kadrę zarządzającą ośrodków, twój pierwszy i ostatni kontakt to instruktor, trener.
W Polsce przyjęło się zatrudniać strażaków do szkoleń wysokościowych, do szkoleń z przetrwania na morzu i do „manual handling”. Marynarzy zatrudnia się do kursów technicznych. Ogólnie rzecz biorąc zatrudnia się ludzi bez doświadczenia w pracy na wiatrakach. Mają natomiast unikalną cechę – są tanialbo tak spędzają emeryturę. Standard GWO mówi, że instruktor powinien periodycznie np. raz w roku odwiedzić turbinę wiatrową. Czy to jest doświadczenie? Gwarantuje Ci, że nie! Czy ten człowiek opowie Ci jak się pracuje w nacelli? Jak z niej uciec w razie pożaru? Jakie masz zagrożenia i jak ich unikać na instalacjach? Dodam, że praktyka pożarnicza jest taka, że służby w razie pożaru turbiny czekają aż cała spłonie, bo cóż innego robić.

Praca technika turbin wiatrowych, a kursy GWO

W Polsce dostępne są wszystkie kursy certyfikowane przez GWO, a zatem i przez pracodawców:
BASIC SAFETY TRAINING (BST),
FIRE AWARENESS / REFRESHER,
FIRST AID / REFRESHER,
MANUAL HANDLING / REFRESHER,
SEA SURVIVAL / REFRESHER,
WORKING AT HEIGHTS / REFRESHER,
ENHANCED FIRST AID,
ADVANCED RESCUE TRAINING / REFRESHER,
BLADE REPAIR,
BASIC TECHNICAL TRAINING,
INSTALLATION – BASIC TECHNICAL TRAINING,
MECHANICAL – BASIC TECHNICAL TRAINING,
ELECTRICAL – BASIC TECHNICAL TRAINING,
HYDRAULICAL – BASIC TECHNICAL TRAINING.

Ceny szkoleń GWO w Polsce, nie odbiegają cenom Europejskim więc czemu nie zrobić ich w kraju? Wahają się w zależności od rodzaju od kilkuset złotych do 10-12 tysięcy zł za kurs. Odbycie szkolenia wg. standardów GWO umożliwia podjęcie pracy na wiatrakach na całym świecie oraz zdobycie nowego, dobrze płatnego zawodu.

Szkolenia GWO przy współpracujący z Global Wind Consulting są dofinansowywane poprzez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), BUR i Urzędy Pracy. Jeżeli to nie możliwe posiadamy kilka innych rozwiązań, dzięki którym załagodzimy skutki przebranżawiania się. W szczególności załagodzić duży jednorazowy koszt takiej operacji. Zachęcamy więc do kontaktu!